Vynález pätice svietidiel s označením GU 10 priniesol nebývalý záujem o výstavbu stropných podhľadov. Súčasne s rozvojom montáží sadrokartónových konštrukcií to bolo vo svojej dobe niečo úžasné. Písala sa vtedy približne polovica deväťdesiatych rokov a mať v dome bodové osvetlenie rozmiestnené po celom strope, alebo len na jeho niektorých častiach, aby osvetľovalo iba určité úseky obytného priestoru, pripomínalo luxusné sídla niektorých vysoko postavených osôb v manažérskej či vládnej pozícii.
Bodové svietidlá sa postupne rozšírili na verejnosť do takej miery, že začali dokonca vytláčať klasické stropné lustre. Ľudia navyše zistili, že je možné bodové žiarovky pohodlne rozmiestniť na hornú stenu nábytku a osvetľovať tým vstavané skrine na mieru alebo rôzne vitríny s tovarom či so zberateľskými exponátmi.
Toto počínanie však malo jeden drobný háčik. Vlastne to bol celkom veľký hák. A síce každá halogénová žiarovka odoberala pomerne veľa elektrického prúdu. Ak ste ponechali celý večer, počas šiestich hodín, rozsvietených pätnásť žiaroviek v obývacej izbe a v priľahlej kuchyni, znamenalo to celkový odber približne sedem kilowatthodín elektrickej energie. Za mesiac to bolo už vyše dvesto Kwh a za rok neuveriteľných 2,4 MWh elektriny.
Zvýšenie cien elektriny na trhu urobilo tejto záľube prietrž a mnoho ľudí sa potom začalo rozhodovať, či budú doma v byte vôbec svietiť, alebo či si na strop nenaskrutkujú jednoduchý trojramenný luster.
Nič také ale robiť nemusíte, ak vymeníte klasické halogénové žiarovky za LED GU 10 https://www.ledprodukt.sk/68-gu10-bodovky/. Technológia LED žiaroviek s touto päticou vám zaistí približne zhodný svetelný tok (výkon), ale s oveľa nižšou spotrebou elektriny. Napríklad jedna halogénová žiarovka s príkonom 75 W bude nahradená jednou žiarovkou LED GU 10 s príkonom iba 7 W. Viac ako desaťnásobné zníženie spotreby elektriny sa potom prejaví prakticky ihneď.